Banki w Polsce

Praktycznie większość obywateli naszego kraju trzyma swoje pieniądze na kontach bankowych. To bezpieczna i pozwalająca na uzyskiwanie zysków z oprocentowania opcja. Klienci mają do wyboru wiele różnego typu banków, które działają na terytorium Polski.

Banki

Pomimo tego, że dla tego typu instytucji używa się jednej zbiorczej nazwy, to banki w Polsce dzielą się na trzy główne odłamy:

– banki komercyjne, których jest w naszym kraju około czterdziestu. Gromadzą one środki pieniężne, udzielają kredytów i pożyczek, a także inwestują na życzenie klienta jego pieniądze. W większości z nich istnieje także opcja wymiany waluty. Są to ściśle wyspecjalizowane instytucje, obracające ogromnymi kwotami. Trzeba mieć na uwadze, że są to przedsiębiorstwa nastawione przede wszystkim na własny zysk,

– instytucje kredytowe, które jak sama nazwa wskazuje skupiają się na udzielaniu kredytów na własny rachunek oraz na przyjmowaniu od swoich klientów depozytów. Ich działalność podlega ścisłym regulacjom i musi mieć specjalne zezwolenie,

– banki spółdzielcze, będące po prostu spółdzielniami. Obok nich działają także spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe. Mają one długą historię, która wiąże się z rozwojem rolnictwa, także w naszym kraju.

Banki w Polsce muszą działać tylko po spełnieniu odpowiednich ustawowych wymagań i po otrzymaniu zezwolenia. Należy od nich odróżnić wszelkie prywatne firmy oferujące tak zwane „kredyty chwilówki”. Można podsumować, iż banki w Polsce to w chwili obecnej około 640 instytucji.

Wybór

Biorąc pod uwagę liczbę instytucji, które świadczą na terenie naszego kraju usługi bankowe, każdy z nas ma szeroki wybór, jeżeli chodzi o podjęcie decyzji który z banków będzie obracał naszymi pieniędzmi. Banki w Polsce oferują rozmaite warunki, jeżeli chodzi o tym konta, jego oprocentowania i opłat, jakie są naliczane za jego prowadzenie. Dla osób młodych, które nie mają stałych zysków, przewidziane są specjalne konta, zazwyczaj zwolnione z wszelkich opłat. Za to nie można liczyć na nich na żadne oprocentowania, a jeżeli już, to na bardzo niewielkie. Jeżeli ktoś prowadzi międzynarodowe interesy, to powinna mu się spodobać opcja konta walutowego, na którym można zgromadzać kapitał nie tylko w złotówkach. Banki w Polsce udzielają także kredytów i pożyczek. Jeżeli interesuje nas właśnie taka pomoc, to trzeba przeanalizować warunki, jakim podlegają te usługi w poszczególnych placówkach. Liczy się tutaj przede wszystkim oprocentowanie oraz długość, na jaką podpisywana jest tego typu umowa. Większość banków ma także możliwość założenia w nich lokaty. To dobry pomysł dla wszystkich, którzy chcą zainwestować jakoś pieniądze i pomnożyć posiadany majątek. Widać więc wyraźnie, że banki w Polsce mają przygotowaną bogatą ofertę dla swoich klientów.

Podsumowanie

Wiedza z zakresu usług bankowych jest bardzo ważna. Pozwala bowiem na odpowiednie ulokowanie swoich pieniędzy i wybór takiej instytucji, której sposób działania będzie nam najbardziej odpowiadał. Banki w Polsce walczą o klientów za pomocą wielu ciekawych usług o charakterze finansowym. Warto więc zapoznać się z ich ofertą.

 

Podziel się