Czy opłaca się trzymać oszczędności na lokatach?

Lokaty to jedna z opcji, którą można wykorzystać do inwestowania własnych pieniędzy. Dużo ludzi decyduje się na nie. Powodów jest kilka, ale najważniejszy jest taki, że to bezpieczny wybór. Niestety, nie jest to wariant zbyt opłacalny – szczególnie teraz. Dlaczego nie warto trzymać swoich ciężko zarobionych oszczędności na lokatach?
Najważniejszy jest aspekt finansowy. Po to w końcu lokujemy swoje oszczędności, aby móc dzięki nim zarabiać bardzo duże pieniądze. Niestety, w przypadku lokat nie jest to możliwe. Obecnie oferowane klientom lokaty mają około trzech procent (dla nowych klientów). Łatwo policzyć, że zysk nawet od wielkiej kwoty nie jest zbyt okazały. Trzeba bowiem odliczyć wszystkie podatki (jak choćby Belki), dlatego końcowe oszczędności prezentują się bardzo kiepsko. Tak naprawdę tylko bardzo duże ilości pieniędzy – liczone w milionach złotych – generują odpowiednie odsetki. Nie są to może pieniądze gigantyczne, ale takie, które pozwalają godnie przeżywać każdy kolejny miesiąc. Nie bez przyczyny mówi się, że jeśli ktoś zarobił milion złotych, to może już do końca życia żyć z odsetek. Tak się właśnie dzieje. Taki przywilej mają jednak tylko nieliczni. Osoby z kapitałem w okolicach stu tysięcy złotych (też niemałym) nie mogą oczekiwać wielkich zarobków po zainwestowaniu w lokaty bankowe.
Warto też zwrócić uwagę, że oddanie pieniędzy na lokatę całkowicie je zamraża. Teoretycznie, można wypłacić wpłacone środki, na przykład, po pół roku, ale wtedy zazwyczaj wszystkie zgromadzone do tej pory odsetki przepadają. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla wszystkich klientów. Teoretycznie, nawet lepiej w takim przypadku trzymać gotówkę na zwykłym koncie. Wtedy można uniknąć wielu formalności i zawsze mieć dostęp do zgromadzonych środków.
Lokaty są też niekorzystne z innego powodu. Jeśli mamy pecha i w czasie ulokowania gotówki spadła wartość pieniądza, to może okazać się, że zgromadzone odsetki … nie są nic warte. Wszystko zależy od wskaźnika inflacji. W związku z tym, wielu ekspertów stanowczo odradza trzymania gotówki na lokatach.

Podziel się

Dodaj komentarz