Czy warto pożyczać pieniądze?

avatar_62_pagePraca nie zawsze gwarantuje odpowiednią wysokość wynagrodzenia. Czym jest odpowiednie wynagrodzenie? Jest to kwota, która zaspokaja podstawowe potrzeby życiowe. Niestety wielu Polaków wciąż się zmaga z problemami finansowymi. Aby temu zaradzić wiele osób decyduje się na pożyczkę lub kredyt. Zarówno jedna, jak i druga forma zaciągnięcia kredytu zobowiązuje nas do jego spłaty. Nie spłacanie zobowiązań finansowych wiąże się z rejestracją w BIK. BIK jest skrótem od słowa Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która gromadzi informacje o kredytobiorcach i na jej podstawie tworzy historię kredytową. Osoby, które nie mogą pochwalić się dobrą historią kredytową (regularnym płaceniem jakichkolwiek zobowiązań –rat za telewizor, regularne spłacanie kredytu hipotecznego czy pożyczki gotówkowej) mają problemy w otrzymaniu pożyczki lub kredytu.

Nie zawsze i nie ze wszystkich rodzajów pomocy finansowej warto korzystać. Niekiedy zmuszeni bierzemy na kredyt sprzęt rtv lub agd. Jeżeli mamy taką możliwość, lepiej gromadzić oszczędności, aby w przypadku niezaplanowanych wydatków mieć finansowe zaplecze. Z pozoru zaciąganie drobnych kredytów może poskutkować ogromnym miesięcznym wydatkiem z tytułu zadłużenia. Przykładowo małżeństwo decyduje się kupić mieszkanie na kredyt. Po wyliczeniu ich zdolności kredytowej otrzymują niewielki kredyt. Nowe mieszkanie urządzają dzięki skredytowanym meblom i sprzętowi. Popadają w spirale długu a to, co im zostaje ledwo wystarcza na życie. Przy decydowaniu się na jakiekolwiek zobowiązanie finansowe warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację, aby nie popełnić błędu, który może nas wiele kosztować (np. licytacja komornicza mieszkania).

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych produktów bankowych. Wiele osób decyduje się na karty kredytowe nie potrafiąc racjonalnie planować wydatków. Karta kredytowa jest bardzo popularnym produktem, dzięki któremu można wiele oszczędzić. Niestety dla osób, które nie są konsekwentne w planowaniu wydatków może być początkiem problemów finansowych. Aby bezpiecznie korzystać z karty kredytowej przyjęta jest zasada, że wydaje się pieniądze, które się posiada na koncie (przykładowo wydając kwotę 2 000 złotych na karcie kredytowej na konto np. oszczędnościowe przelewa się kwotę 2 000 złotych aby po okresie bezodsetkowym spłacić zadłużenie a tym samym zarobić procent z konta oszczędnościowego). Sytuacja wygląda identycznie w przypadku limitu w koncie, który daje pozór posiadania większej gotówki, niż ma się w rzeczywistości. Posiadając limit w koncie powinniśmy mieć świadomość, że wykorzystane środki zostaną automatycznie pokryte z wynagrodzenia, które zostanie przelane na rachunek. Nierozsądne planowanie wydatków może doprowadzić do utraty płynności finansowej.

Dla osób, które mają problemy ze spłatą zadłużenia Banki przygotowały ciekawą ofertę kredytu konsolidacyjnego. Jest to pomoc finansowa dla osób, które chcą połączyć dotychczasowe raty w jedną a wydłużając okres spłaty zmniejszyć sumę rata miesięczna. Jest to pomoc dla osób zadłużonych i szansa na ich uporanie się z problemami finansowymi.

Podziel się