Hipoteczny kredyt mieszkaniowy – mieszkaj na swoim

money-168025_1280Wielu młodych ludzi marzy dzisiaj o tym, żeby zamieszkać na swoim. Ale marzą również o tym ludzie, którzy młodość mają dawno za sobą a wciąż nie mogą sobie pozwolić na to, żeby zamieszkać na swoim. To pokolenie dzisiejszych prawie czterdziestolatków, którzy ciągle wahają się, czy skorzystać z możliwości finansowania, jakie daje dzisiaj większość banków. Tymczasem dla zdecydowanej większości par, związków nieformalnych, związków partnerskich czy narzeczeństw i małżeństw to właśnie kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na zamieszkanie na swoim.

Do niedawna jeszcze młodzi ludzie poniżej trzydziestego piątego roku życia mogli skorzystać z programu „mieszkanie dla młodych”, który umożliwiał spłatę części odsetek przez Państwo Polskie. Wielu młodych ludzi wyszło z założenia, że skoro państwo może im coś dać, to dlaczego z tego nie skorzystać. I rzeczywiście, ten program pomocowy okazał się strzałem w dziesiątkę a zainteresowanie nim było ogromne i nadal jest, pomimo, że program dofinansowań kredytów dawno już się skończył. Tym czasem, co ważne, można cały czas skorzystać z różnych bankowych promocji, które też wspierają decyzję o zakupie własnego mieszkania czy domu.

Sama idea kredytu hipotecznego, na których banki zarabiają ogromne pieniądze, jest oczywiście więcej aniżeli wspaniała. Każdy bank ma w swojej ofercie tego rodzaju kredyt, więc podstawą jest zapoznanie się z ofertami wszystkich banków. Jest to bardzo ważne, ponieważ kwoty pieniędzy, jakie możemy zaoszczędzić na wyborze konkretnego banku idą w dziesiątkach tysięcy złotych. Jako, że hipoteczny kredyt musi zostać zaciągnięty na minimum 5 lat a maksymalnie nawet na 30, to można się liczyć z tym, że nawet najmniejszy promil różnicy w prowizjach i oprocentowaniu może się przełożyć na ogromne różnice w kwotach pieniężnych.

Kredyt hipoteczny to też a może przede wszystkim hipoteka ustanowiona na nieruchomości, na którą jest on brany. Pod hipotekę zastawione może zostać wszystko, co tylko rzeczoznawca będzie w stanie odpowiednio wycenić. Ale najczęściej jest tak, że hipoteką ustanawia się nieruchomość, którą się na ten kredyt kupuje albo buduje. Nie ważne, czy będzie to dom, mieszkanie a może działka. Wszystko, co się wiąże z zakupem nieruchomości pod hipotekę wiąże się również z zastawem w postaci tej nieruchomości właśnie.

Jeżeli czytacie ten artykuł to znaczy, że na poważnie myślicie o zakupie swojego własnego domu czy mieszkania. Będziemy więc namawiać do tego, żeby podjąć mądrą i najlepszą dla Was samych decyzję. Na pewno warto wziąć kredyt hipoteczny i zamieszkać na swoim. Nie ma się co bać ani zastanawiać nad tym, co będzie za kilka czy kilkanaście lat. Ale jedno, co na pewno warto, a nawet w większości przypadków trzeba, to ubezpieczyć kredyt na wypadek swojej śmierci bądź niezdolności do pracy. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia dziedziczenia długów przez Waszych najbliższych. I chociaż nie są to sprawy, o których się myśli z przyjemnością, to jednak warto je mieć na uwadze i na poważnie pomyśleć o tym, żeby szczęśliwie dotrwać do końca umowy kredytowej zawartej z bankiem.

Podziel się

Dodaj komentarz