Jak zrestrukturyzować kredyt?

3197546-zloty-zlotowka-moneta-bilon-900-669Kiedy zaciągamy kredyt w banku, zazwyczaj jesteśmy pewni, że będziemy zawsze w stanie go spłacać na warunkach, jakie znalazły się w umowie kredytu. W życiu bywa jednak różnie. Pojawiają się sytuacje losowe, takie jak utrata pracy, choroba, szkoda w mieszkaniu, czy też kradzież. Czasami nawet wynika to z ilości wydatków, jakie stopniowo narastają. Okazuje się wówczas, że rata kredytu jest dla nas zbyt wysoka i mamy problemy z jego spłatą. Początkowo staramy się zrobić wszystko, aby ratę uiszczać w terminie. Następnie, spóźniamy się ze spłatą kilka dni, aby później już całkowicie nie być w stanie spłacić swojego zobowiązania. Nie warto jednak doprowadzać sytuacji aż do takiego stanu. Dużo lepszym rozwiązaniem, jest wystąpienie do banku z prośbą o pomoc.

Kiedy już wiemy, że sytuacja jest ciężka, zdecydujmy się na kontakt z bankiem jak najszybciej. Można to zrobić przy pomocy infolinii lub bezpośrednio w placówce banku. Najprawdopodobniej pracownik banku zaproponuje nam możliwość wystąpienia z wnioskiem o restrukturyzację. Obecnie banki mają obowiązek restrukturyzacji trudnych kredytów i chętnie wyrażają na to zgodę. W jaki sposób można swój kredyt zrestrukturyzować?

Występujemy do banku z wnioskiem i odpowiednio motywujemy swoją prośbę. Często bank prosi również o zaświadczenia o dochodach i inne dokumenty. Trzeba je jak najszybciej dostarczyć. Jeżeli posiadamy stosowne dowody na poparcie naszej złej sytuacji finansowej, również dołączmy je do swojego pisma. Niektóre banki proszą o złożenie wniosku przed datą przypadalności spłaty raty, inne zaś oczekują na przeterminowanie się zadłużenia i można wystąpić z takim wnioskiem dopiero po terminie przypadalności raty.

Co może zaproponować nam nasz bank? Przede wszystkim, może być to prolongata. Takie rozwiązanie powoduje, że nie musimy płacić kilku kolejnych rat, a bank przesuwa je na koniec. Nasz kredyt wydłuża się, jednak przez okres tych kilku miesięcy, możemy swobodnie dojść do siebie i doprowadzić naszą sytuację do porządku. Poza tym, niektóre banki obniżają kwotę raty na okres nawet do roku i umożliwiają spłatę jedynie kapitału, bez potrzeby opłacania odsetek. Można też refinansować kredyt i na przykład obniżyć jego oprocentowanie. Wszystko zależy od konkretnego banku. Niektóre z nich za takie czynności pobierają od klientów stosowne opłaty, inne nie wymagają żadnych opłat. Oczywiście, trzeba mieć świadomość tego, że większość z tych rozwiązań niesie za sobą przedłużenie trwania całego kredytowania. Banki podkreślają również, że przez ten wydłużony czas nie jesteśmy już objęci naszym ubezpieczeniem, które wykupiliśmy wraz z zaciągnięciem kredytu. Często jest to jednak jedyne rozwiązanie, które pozwala nam stanąć na nogi i uregulować swoje inne zobowiązania. Warto z niego skorzystać, na wypadek takiej potrzeby.

Podziel się

Dodaj komentarz