Kredyt dopasowany do celu

produkty-kredytowe1Kredyt nie jest obecnie niczym dziwnym, ani tym bardziej wstydliwym. Coraz częściej się zadłużamy, na najbardziej rozmaite cele. Począwszy od kupna mieszkania po jego remont, zadłużamy si, aby sfinansować urlopy wypoczynkowe i szkolenia. Cele są przeróżne, podobnie jak sumy, o które wnioskujemy. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać kredyt do celu i planowanego okresu spłaty. Czasami jest tak, ze dokładnie wiemy, jakiej sumy potrzebujemy, ale bywa i tak, że do końca nie wiemy ile pieniędzy będziemy potrzebowali. Weźmy pod uwagę na przykład remont mieszkania, tak naprawdę do samego końca dokładnie nie jesteśmy w stanie wyliczyć kosztów, jakie poniesiemy. W tym przypadku musimy wnioskować, na wszelki wypadek o nieco wyższą sumę.

Okres kredytowania a koszty

Nie można pominąć tak ważnej informacji, jak ta, że im dłużej spłacamy, tym więcej. Dlatego warto skrócić czas kredytowania do minimum. Koszty kredytu rosną bowiem z każdym miesiącem. Im krótszy okres kredytowania, tym będzie tańszy cały kredyt. Wszystko to jednak odbije się na wysokości miesięcznej raty. Dlatego należy dokładnie przemyśleć i przeanalizować sytuację finansową oraz dopasować czas spłaty do naszych potrzeb i możliwości.

Cel uświęca środki

Wybór oferty kredytowej trzeba bezwzględnie rozpocząć od określenia celu finansowania. Banki bowiem posiadają odrębne oferty kredytowe na zakup mieszkania, odrębne na zakup samochodu czy jeszcze inne na finansowanie różnych przedsięwzięć. Wymogi względem kredytobiorców, sposoby zabezpieczenia spłaty kredytu oraz oprocentowanie i wysokość prowizji zależą właśnie od celu naszej pożyczki. Stopy procentowe mogą się od siebie znacząco różnić, należy pamiętać, że im większe zabezpieczenie, np. w postaci żyrantów, wkładu własnego czy hipoteki, tym niższe koszty kredytu.

Wybierając ofertę kredytową dobrze jest porównać kilka różnych propozycji przedstawionych przez poszczególne instytucje finansowe. W Internecie jest dostępna cała masa porównywarek kredytowych, na których możemy bazować podczas analizy poszczególnych ofert. Porównywarki te są na bieżąco aktualizowane. Przedstawione są tam w prosty i przystępny sposób najważniejsze informacje, jakie powinniśmy posiadać podejmując tak ważną pod względem finansowym decyzję. Warto też się udać bezpośrednio do doradcy finansowego, który wytłumaczy nam wszystko to, co w danej ofercie może być dla przeciętnego odbiorcy niezrozumiałe.

Jeżeli jesteśmy stałym klientem jakiegoś banku, czyli mamy w nim otwarte konto oraz korzystamy od czasu do czasu z usług dodatkowych, możemy się zwrócić do przedstawiciela takiej instytucji o propozycję oferty promocyjnej dla stałych klientów. W takim przypadku możemy też negocjować warunki kredytu. Banki mają bowiem dla sowich klientów przewidziane oferty na preferencyjnych warunkach. Mogą one obejmować obniżenie prowizji od kredytu do minimum, zmniejszenie odsetek czy dodatkowe ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie, jak i możliwość rozpoczęcia spłaty w dowolnym terminie.

Podziel się

Dodaj komentarz