Kredyt hipoteczny

kredyt-hipotecznyWłasne mieszkanie, to marzenie większości młodych ludzi, stojących na starcie w dorosłość. Któż nie marzy o własnych czterech kątach, nie koniecznie od razu dużym, kilkudziesięciometrowym apartamencie, ale chociaż jednopokojowej kawalerce? Któż nie marzy o odrobinie prywatności i niezależności? Rynek mieszkaniowy rośnie zatem w miarę potrzeb klientów. Powstaje coraz więcej osiedli i nie są to już tylko kilkupiętrowe molochy, ale również domki szeregowe. Każdy znajdzie coś dla siebie, o ile oczywiście dysponuje odpowiednią gotówką. Mieszkania nie są bowiem tanie. W zależności od miejscowości i okolicy ceny mieszkań klasują się w przedziale od dwóch tysięcy złotych wzwyż za metr kwadratowy. Bywa, że cena luksusowego apartamentu sięga nawet kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jak więc młody człowiek może sobie pozwolić na taki luksus? Może wystąpić do banku z wnioskiem o kredyt hipoteczny. Instytucje finansowe dysponują obecnie szeroką ofertą w zakresie tego typu usług finansowych. Trzeb jednak spełniać określone warunki.

Wymogi względem kredytobiorcy

Kredyty hipoteczne często obejmują kolosalne sumy kilkuset złotych, dlatego tez banki dokładają wszelkich starań aby zabezpieczyć spłatę takiego kredytu. Potencjalny kredytobiorca jest więc poddawany dokładnej weryfikacji. Aby otrzymać zgodę kredyt hipoteczny, klient musi przede wszystkim udowodnić, ze jego miesięczne dochody są na tyle wysokie, że będzie on w stanie co miesiąc, w terminie spłacać ratę kredytu. Po drugie bardzo ważny jest rodzaj umowy o prace, jaką dysponujemy – najlepiej oczywiście, jeżeli będzie to umowa na czas nieokreślony nawiązana z firmą, która funkcjonuje na rynku od dłuższego czasu. Po trzecie, należy pamiętać, iż bank oceni naszą zdolność kredytową, weryfikując nasze inne zobowiązania finansowe na przykład w Biurze Informacji Kredytowej, do której tego typu instytucje mają dostęp. Poza tymi, wyżej wymienionymi podstawowymi wymogami, na zdolność kredytową wpłyną takie czynniki, jak ilość osób w gospodarstwie domowym oraz czy kredytobiorca jest w związku małżeńskim.
Pozytywnie na decyzję banku może wpłynąć fakt, iż potencjalny kredytobiorca posiada już jakieś inne nieruchomości na własność. Może to być zarówno ziemia, jak i mieszkanie czy dom. Mogą one bowiem posłużyć jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego.

Wkład własny

Obecnie banki wymagają od swoich klientów tzw. wkładu własnego, czyli pokrycia części wartości nieruchomości z prywatnych funduszy. Suma owego wkładu określana jest w procentach i na nieszczęście zainteresowanych z roku na rok rośnie. Klienci nie posiadający odłożonej gotówki ratują się więc dodatkowym kredytem konsumenckim na pokrycie „wkładu własnego”. Jest to wymóg narzucony bankom i instytucjom finansowym odgórnie i nie mogą one z niego zrezygnować.
Kredyt hipoteczny jest nieraz jedynym wyjściem dla osoby pragnącej pozyskać własne lokum. Przed podjęciem takiej decyzji należy jednak dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

Podziel się

Dodaj komentarz