Kredyt samochodowy

Kupno własnego samochodu, to ważna decyzja, którą prawdopodobnie wcześniej, czy później każdy będzie musiał podjąć. W zależności od tego, jakie są potrzeby przyszłego właściciela czterech kółek oraz, jakimi dysponuje on możliwościami finansowymi wybór samochodu będzie trudny bądź mniej trudny, ale nigdy łatwy. Sprawa wygląda zdecydowanie lepiej, jeżeli potencjalny klient salonu samochodowego dysponuje odpowiednią do nabycia nowego auta gotówką. Wtedy właściwie wystarczy wybrać, co się komu podoba i zapłacić. Gorzej, jeżeli fundusze są ograniczone, bądź nie ma ich wcale. Wtedy sprawa nieco się komplikuje, chociaż nadal nie jest beznadziejna. Obecnie banki oferują swoim klientów kredyty samochodowe na specjalnych warunkach. Tego typu oferty finansowe są często niżej oprocentowane niż zwyczajne kredyty konsumenckie. Dzieję się tak, ponieważ sam zakupiony pojazd staje się swoistym zabezpieczeniem owej pożyczki. Poza tym jednak tego typu usługa ma wiele wymogów, które dla klienta mogą być nie do końca atrakcyjne.

Samochód na współkę z bankiem

Główną wadą kredytu samochodowego, jest maksimum formalności oraz fakt, że zakupiony pojazd do momentu całkowitej spłaty kredytu prawdopodobnie nie będzie w 100% nasz. A to dlatego, ze wiążąc się z bankiem umową na kredyt samochodowy, instytucja ta może zatrzymać nasza kartę pojazdu. Będzie ona co prawda udostępniana właścicielowi do wglądu, lecz przechowywana będzie przez bank. Często jest też tak, ze w Karcie Pojazdu lub w dowodzie rejestracyjnym bank jest wpisany, jako współwłaściciel a co za tym idzie wszelkie decyzję odnośnie samochodu muszą być podjęte w zgodzie z nim. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie, to umowa kredytowa może zawierać klauzulę mówiącą, iż wszelkie wypłaty związane z ubezpieczeniem samochodu będą przekazywane na rzecz banku. Właściciel pojazdu nie może go też sprzedać bez wiedzy i zgody instytucji finansowej, która udzieliła na niego kredytu. Jeżeli natomiast chodzi o sam zakup, to bank podda też weryfikacji stan techniczny pojazdu, rok produkcji, ilość właścicieli (w przypadku samochodów używanych), kraj pochodzenia oraz szereg innych czynników, które mogą wpłynąć na jego wartość rynkową. Wbrew pozorom, zdecydowanie łatwiej uzyskać zgodę na kredyt samochodowy, mający finansować zakup nowego pojazdu, niż zakup pojazdu używanego.

Co prawda pod względem finansowym kredyty samochodowe wydają się bardzo atrakcyjne, jednak analizują wszystkie „za” i „przeciw”, pewna część potencjalnych klientów dojdzie do wniosku, że lepiej będzie jednak odpowiednią sumę odłożyć, bądź dofinansować zakup samochodu za pomocą kredytu konsumenckiego. Każdy kredyt, również ten nisko oprocentowany kredyt samochodowy, musi być bardziej korzystny dla banku, niż dla klienta. Niższe oprocentowanie i mniejsza prowizja, musza mieć zatem swoje odzwierciedlenie w ogólnych warunkach umowy i zobowiązaniach klienta wobec banku.
Bez względu jednak na to, jaką decyzję podejmiemy, nie powinniśmy jej podejmować nazbyt pochopnie.

Podziel się

Dodaj komentarz