Kredyty we Frankach zmorą tysięcy Polaków

Jak trudno dzisiaj spłacać raty kredytu, który wiele lat temu wzięło się w obcej walucie. Mowa konkretnie o frankach szwajcarskich, których kurs został niespodziewanie uwolniony. I nagle okazało się, że wartość tej waluty poszybowała w górę niczym wściekłe ptaki z procy w pewnej popularnej grze komputerowej. Niby wszystko dzisiaj fajnie bo na nowoczesnych osiedlach stoją piękne apartamentowce a w nich mieszkają zamożni ludzie. Tylko, że większość domów i mieszkań sprzedanych zostało właśnie na kredyt, a duża część tych kredytów udzielona została w szwajcarskiej walucie. A dzisiaj trudno jest pogodzić się kredytobiorcom z faktem, że raty kredytu wzrosły praktycznie dwukrotnie. Co gorsze, nie zmienia to wcale ani trochę wartości nieruchomości, którą się za ten kredyt kupiło. Co za tym idzie, pojawia się problem związany z faktem, że wyższą ratę trzeba zapłacić w terminie. W wielu przypadkach kredytu w walucie, o której mowa, całkowita kwota pozostała do spłaty przewyższa ponad dwukrotnie wartość spłacanej nieruchomości.
Dla wielu ludzi, którzy dzisiaj ponoszą koszty swoich decyzji jest to prawdziwy dramat. Niewielu ludzi jest takich, którzy biją się w pierś i przyznają, że ponoszą pełne konsekwencje swoich decyzji. Przecież każdy powinien mieć świadomość tego, że kredyty te były obłożone ogromnym ryzykiem cenowym i kosztowym. Biorąc pożyczkę na kilkanaście lat w obcej walucie jedyną pewnością mogła być całkowita niepewność. Dzisiaj niestety nie wiele można w tej kwestii zrobić. Pojedynczy kredytobiorcy próbują walczyć na wielu frontach w kwestii kredytów, ale nie wielu udaje się cokolwiek zdziałać. Życie na hipotecznym kredycie wymaga pełnej świadomości tego, że dzisiaj jest dobrze, ale jutro może być gorzej. Chociaż w kwestii hipotek najlepiej mogą się czuć dzisiaj Ci, którzy wzięli kredyty w polskich złotych. Były one na pewno trochę droższe, ale przynajmniej każdy wie, ile i kiedy ma do zapłaty. Wiadomo, że wartość pieniądza polskiego zmienia się w czasie a jego zakupowy potencjał jest z każdym rokiem mniejszy. Nie mniej jednak nic nas nie zaskoczy pod względem wielkości raty i na pewno nie wzrośnie ona nagle o kilkadziesiąt procent. A tak właśnie było, kiedy rząd Szwajcarii uwolnił kurs swojej waluty a ta wystrzeliła w górę jak z procy.
Dzisiaj wielu Polaków męczy się z koniecznością spłat rat kredytów w szwajcarskiej walucie. Niewielu przyjmuje wysokości tych rat z podniesionym czołem i świadomością, że samemu się na takie rozwiązanie zdecydowało. Pomijając okoliczności w jakich wzięło się kredyt hipoteczny dzisiaj niestety trzeba go terminowo spłacać. Na pewno te kredyty stały się problemem wielu Polaków. Dochody nie wzrosły pewnie w takim tempie jak wzrosły raty kredytu. Na pewno warto zastanowić się nad tym, jak pomóc osobom, które dzisiaj borykają się z trudnościami w spłacie, ale i każdy musi mieć świadomość tego, że decyzję o podjęciu zobowiązania podejmował samemu. Sytuacja na rynku walutowym na pewno zaskoczyła wszystkich tak bardzo nią zainteresowanych i można pokusić się o stwierdzenie, że jest ona troszkę patowa na chwilę obecną.

Podziel się

Dodaj komentarz