Lokaty bankowe

Przeważająca większość z nas trzyma swoje pieniądze na kontach bankowych. Jednakże magazynowanie środków to nie jedyna rola, jaką pełni ta instytucja. Poza nią ma w pakiecie cały szereg innych usług, które pozwalają na rozsądne zainwestowanie gotówki. Jedną z częściej wybieranych są popularne lokaty bankowe.

Lokata

Posiadanie pewnych zasobów gotówki skłania do przemyślenia opcji jej korzystnego ulokowania. Niektórzy pomnażają majątek grając na giełdzie, inny inwestują w dobra materialne, takie jak samochody czy nieruchomości. W przypadku nieco skromniejszej ilości środków pieniężnych bardzo dobrą opcją na ulokowanie pieniędzy są lokaty bankowe. Ich idea polega na podpisaniu umowy z bankiem, na mocy której klient wpłaca na lokatę określoną sumę pieniędzy, a bank zobowiązuje się do naliczania od niej odsetek. Umowa taka może być podpisana na różne okresy czasowe. Warto tutaj pamiętać o tym, że z większości lokat przez czas trwania umowy nie można wypłacać swoich środków. Są dostępne dopiero po jej zakończeniu, za to powiększone o odsetki. Lokaty bankowe są to jedne z bezpieczniejszych i bardziej opłacalnych sposobów gromadzenia funduszy. Należy jednak pamiętać o tym, że zgromadzone na nich pieniądze są podatne na inflację. To ona w znacznej mierze odpowiada za to, że oczekiwane profity są znacznie mniejsze, niż oczekiwano. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że w przypadku kryzysu finansowego zainwestowane środki możemy wprawdzie wypłacić, jednak tracimy wtedy cenne odsetki. Lokaty bankowe są bowiem opłacalne także dla banku i będzie walczył on o to, aby zasoby te pozostały nienaruszone.

Typy

Rozmaite banki oferują rozmaite typy lokat. Osoby, które nie przepadają za zbytnim ryzykiem w kwestach finansowych, wybierają zazwyczaj długoterminowe lokaty ze stałym oprocentowaniem. Jednakże możliwości jest znacznie więcej. Wymienić tutaj można lokaty bankowe:

– jednodniowe, kiedy to odsetki naliczane są osobno za każdy dzień, a sama lokata automatycznie odnawia się każdej doby. Wypłata środków odbywa się jednak standardowo dopiero po końcu umowy,

– progresywne, w których do kwoty wpłaconej na początku, tuż po podpisaniu umowy, można dopłacać kolejne wartości,

– call, które pojawiają się na rachunku klienta banku dopiero w sytuacji, kiedy zgromadzone środki przekroczą wymaganą wartość. Lokata ustaje w momencie, kiedy ta granica zostaje przekroczona w drugą stronę, a więc kiedy zasoby maleją,

– elektroniczne, zawierane nawet bez wychodzenia z domu. Klient wszystko robi sam za pośrednictwem systemu internetowego. Zazwyczaj są wyżej oprocentowane, niż ic klasyczne odmiany.

Lokaty bankowe mogą także korzystać z oprocentowania nocnego. Wtedy to w czasie dnia osoba wpłacająca może swobodnie korzystać ze zgromadzonych na nich środków, a odsetki naliczane są tylko po zmroku. Trzeba jednak uważać, aby pieniądze nie przekroczyły minimalnego wymaganego pułapu. Lokaty bankowe działają najlepiej wtedy, kiedy zgromadzone na nich zasoby nie są naruszane, a procenty lecą od coraz wyższej kwoty.

Podsumowanie

Lokaty bankowe są świetnym sposobem na bezpieczną inwestycję. Sprawdzenie oferty swojego banku pod tym kątem będzie więc strzałem w dziesiątkę.

Podziel się