Lokaty

Jeżeli nasze dochody pozwalają nam na posiadanie oszczędności, to warto pójść w tym kierunku i wybrać dla siebie dobrą lokatę. Na rynku znajduje się wiele instytucji świadczących tego typu usługi, wybór jest więc szeroki. Należy przemyśleć go starannie i mądrze.

Definicja

Wiedza z zakresy bankowości nie jest najmocniejszą stroną większości osób. Jeżeli jednak pragniemy korzystać z pełnego spektrum oferowanych przez banki usług, nadrobienie zaległości w tej dziedzinie jest nieodzowne. Jednym z podstawowych produktów są lokaty. Założenie jej jest znakomitym pomysłem w sytuacji, kiedy pragniemy rozsądnie zainwestować pieniądze, a jednocześnie nieco zaoszczędzić. Lokaty to swego rodzaju umowy z bankiem, w których klient wpłaca określoną sumę pieniędzy na z góry określony czasu. W czasie trwania umowy nie może swoich środków wypłacić. Za to przez cały ten okres naliczane są odsetki, których wartość także jest znana wpłacającemu w chwili podpisywania umowy. Po zakończeniu trwania lokaty wpłacone pieniądze są wybierane razem z tymi odsetkami, co generuje znaczny zysk. Jeżeli klient popadł w tarapaty finansowe i potrzebuje środków ulokowanych w banku szybciej, niż przewiduje to umowa, może po nie sięgnąć. Jednakże wtedy musi pożegnać się z odsetkami.

Rodzaje

Różne banki oferują rozmaite rodzaje lokat. Podstawowy podział wiąże się z okresem, na który zawierana jest umowa. Wybierać można przykładowo spośród lokat:

– miesięcznych,

– kwartalnych,

– półrocznych,

– rocznych

Im dłuższa lokata, tym większy będzie zysk, lecz także odpowiednio dłużej czekać się będzie na pieniądze. Ciekawą opcja są lokaty nocne, które polegają na tym, iż w dzień wpłacone środki są dostępne dla wierzyciela. Oprocentowanie jest naliczane tylko w godzinach nocnych, jednakże liczy się je dopiero wtedy, kiedy na koncie zostanie zgromadzona odpowiednia kwota. Istnieje także lokata rentierska, kiedy to odsetki są wypłacane na początku, po podpisaniu umowy, pomimo tego że sala lokata należy do grupy tych długoterminowych. Do niedawna popularnością cieszyła się lokata dzienna, w której odsetki naliczane były każdego dnia osobno, o ana sama automatycznie się odnawiała aż do momentu zakończenia okresu, na który ją zawarto.

Zalety

Lokaty to jeden z najpopularniejszych sposobów lokowania środków pieniężnych. Ogromny wpływ ma na to bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Nawet, jeżeli zysk nie będzie finalnie duży, to na pewno nie stracimy zainwestowanych pieniędzy. Ponadto wybór odpowiedniej lokaty jest także sposobem na bieżące powiększania zasobów gotówkowych. Należy jednak działać tutaj z rozmysłem i dobrze czytać umowę przed jej podpisaniem tak, aby nie przegapić żadnych istotnych terminów albo nie przekroczyć kruchego progu opłacalności.

Podsumowanie

Mądre lokowanie środków pieniężnych jest znakomitym sposobem na zabezpieczenie swojej sytuacji finansowej. Lokaty należą do grupy najchętniej wybieranych i najbezpieczniejszych rozwiązań. Warto więc zapoznać się z ofertami banków i wybrać dla siebie jakąś ciekawą opcję.

Podziel się

Dodaj komentarz