Niespodziewane wydatki – i co teraz?

Fundusz_Hipoteczny_DOM_2W życiu każdego z nas zdarza się czasami, że pojawiają się mniej lub bardziej spodziewane wydatki. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek oszczędności, nawet niewielkie, możemy sobie z nimi w jakiś sposób poradzić. Nie jest to łatwe do zrealizowania, ale możliwe, co znacznie ułatwia całą sprawę. Co zrobić, kiedy jednak nie mamy żadnych swoich oszczędności, a potrzeba jest faktycznie pilna i uzasadniona?
Naturalnie, należy przemyśleć sprawę i przeanalizować ją bardzo dokładnie. Pożyczanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem, niezależnie od tego, kto jest naszym pożyczkodawcą. Najlepszym wyjściem na samym początku, jest oczywiście prośba najbliższej rodziny lub zaufanych przyjaciół o pomoc. Nie każdy ma jednak taką możliwość i wtedy pozostają nam jedynie instytucje bankowe i poza bankowe.
Aby otrzymać kredyt, konieczne jest dostarczenie do banku różnych dokumentów i zaświadczeń. Rzadko zdarza się, żeby bank udzielił nam kredytu od ręki i, żeby pieniądze były natychmiast dostępne dla nas. Często samo załatwienie zaświadczenia o osiąganych dochodach od pracodawcy jest dość dużym problemem i zabiera mnóstwo czasu. Jeżeli posiadamy możliwość odłożenia takich wydatków na kilka dni, warto jest jednak poczekać, ponieważ banki są instytucjami finansowymi, które cieszą się największym zaufaniem.
Dobrym pomysłem jest oczywiście złożenie wniosku kredytowego w kilku bankach i zweryfikowanie oraz porównanie ich ofert kredytowych. Najczęściej jednak nie mamy na to czasu. Wtedy decydujemy się na zaciągnięcie błyskawicznych pożyczek, czyli tak zwanych chwilówek.
Takie poza bankowe pożyczki krótkoterminowe obarczone są jednak bardzo dużym ryzykiem. Koniecznie należy zawsze zapoznać się bardzo szczegółowo z przedstawioną przez firmę umową. Najczęściej chwilówki są bowiem niezwykle wysoko oprocentowane i wiążą się z nimi wysokie koszty. Poza tym, warto jest zwrócić uwagę na część umowy mówiącą o opóźnieniach w spłacie. Często związane jest to z naliczaniem przez firmę pożyczkową niezwykle dotkliwych kar i opłat, które mogą stanowić lwią część samej pożyczki. Nie można więc bezmyślnie decydować się na pierwszą, dostępną dla nas opcję.
Zawsze zastanówmy się więc kilka razy, czy faktycznie gotówka jest nam niezbędna w takiej ilości i od ręki. Czasami lepiej jest wstrzymać się z niektórymi zakupami jakiś czas i samodzielnie odłożyć choć część pieniędzy. Wiele sklepów oferuje również sprzedaż ratalną swoich produktów. Bardzo często są to raty bardzo nisko oprocentowane, które nie obciążają co miesiąc tak bardzo naszego portfela, jak zaciągnięta pożyczka gotówkowa.
Poza tym, kiedy zdecydujemy się już na pożyczenie pieniędzy, wybierajmy najkorzystniejszą dla nas opcję z możliwością spłaty w dogodnych dla nas ratach. Nigdy nie decydujmy się na raty, na które nas zwyczajnie nie stać, ponieważ możemy sprowadzić na siebie bardzo poważne kłopoty, z których trudno będzie już odnaleźć dobre wyjście. Windykacja sądowa i komornicza nie jest niczym przyjemnym, ani dla portfela, ani przede wszystkim dla nas samych.

Podziel się