Od czego zależy zdolność kredytowa?

W naszych czasach otrzymanie kredytu zazwyczaj wiąże się z koniecznością wypełnienia konkretnych formalności, w tym również z ukazaniem określonych zaświadczeń. Bardzo ważna jest w tym względzie nasza zdolność kredytowa. Warto nadmienić, że w Internecie można znaleźć kalkulatory, które okażą się pomocne w jej wyliczeniu. Najpierw jednak należy dokładnie zastanowić się, czym tak naprawdę jest zdolność kredytowa i jakie czynniki na nią wpływają. Dzięki temu szybko uświadomimy sobie, czy pożyczka o konkretnej sumie rzeczywiście znajduje się w zasięgu naszej ręki.

Nie da się ukryć, że zdolność kredytowa jest zależna przede wszystkim od naszego wynagrodzenia. Jeśli nasze zarobki nie są wystarczająco wysokie, bank może nam odmówić kredytu. Oczywiście wszystko jest uzależnione od wysokości naszej pożyczki, a ta zasada dotyczy przede wszystkim wyższych kwot. Zdolność kredytowa najczęściej dotyczy wyłącznie tych osób, które mają podpisaną umowę o pracę. Jeśli ktoś pracuje w oparciu o umowę o dzieło, zazwyczaj nie ma szans na otrzymanie kredytu w banku. Zawsze jednak może ubiegać się o chwilówkę w parabanku, jednakże ten rodzaj pożyczki nie jest zbyt korzystny ze względu na krótki okres spłaty oraz stosunkowo małą kwotę. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych oczekiwań oraz od tego, jaka zdolność kredytowa jest wymagana w wybranym przez nas banku. Zawsze możemy skorzystać z konkurencyjnych ofert, jeśli dana propozycja pożyczki okaże się zbyt restrykcyjna.

Warto zaznaczyć, że zdolność kredytowa jest uzależniona także od naszej historii kredytowej. W sytuacji gdy ktoś posiada już pożyczkę w innym banku i nie spłaca rat w terminie, najczęściej następuje odmowa. W ten sposób bank zabezpiecza się przez klientami, którzy nie są wiarygodni pod względem terminowości spłat. Należy nadmienić, że zdolność kredytowa jest w tym wypadku sprawdzana w specjalnych bazach. Polskie banki mają dostęp do tego typu informacji, co pozwala im zweryfikować klientów pod kątem ich wiarygodności. Nic dziwnego, że osoby zadłużone nie mają szans na otrzymanie kolejnej pożyczki. W takim przypadku zazwyczaj jedynym rozwiązaniem jest kredyt pod zastaw, co oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem, ale jednocześnie jest zabezpieczeniem dla banku. Zdolność kredytowa jest określana także przez wiek potencjalnego kredytobiorcy. W wielu bankach brana jest również pod uwagę liczba osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Jeśli kogoś interesuje, jak prezentuje się ta kwestia pod kątem konkretnego banku, powinien wejść na jego stronę i zapoznać się z warunkami przyznawania kredytów.

Dla wielu osób zdolność kredytowa to nie lada utrudnienie pod względem otrzymania kredytu. Często starają się one ominąć tego typu formalności, decydując się na oferty parabanków. Jeśli jednak komuś zależy na bardzo wysokim kredycie, musi liczyć się z koniecznością spełnienia określonych wymogów. Informacje na ten temat najczęściej są ogólnodostępne na stronach poszczególnych banków, dzięki czemu każdy potencjalny kredytobiorca może się z nimi zapoznać w dowolnej chwili.

Podziel się