Oprocentowanie lokat

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszego sposobu inwestowania pieniędzy. Jego główne zalety polegają na sporym bezpieczeństwie i pewności zysku. Głównym zagadnieniem, które interesuje klientów banku, jest wysokość naliczanych przez bank od wpłat odsetek.

Zasady

Lokaty bankowe to swoiste umowy, które są podpisywane przez klienta z bankiem. Na mocy ich zapisów wpłaca się na konto określoną sumę pieniędzy, która spoczywa tam do końca trwania tejże umowy. Przez ten czas klient nie może korzystać ze zgromadzonych tam zasobów. Czas trwania umowy może być rozmaity. Znane są lokaty dziennie, miesięczne, kwartalne, półroczne lub roczne. Jednakże najważniejsze w tym wszystkim jest oprocentowanie lokat. Od zgromadzonej kwoty bank nalicza bowiem odsetki, które zostają klientowi wypłacone po ustaniu lokaty. Ich wysokość zależy od rozmaitych czynników, przede wszystkim od wysokości wkładu, okresu, na jaki umowa została podpisana, a także od proponowanej przez bank stopy procentowej. Oprocentowanie lokat jest zazwyczaj wyszczególnione w umowie, jednakże osoba decydująca się na taki typ inwestycji musi także pamiętać o tym, że naliczony jest od nich wynoszący 19% podatek od dochodów kapitałowych. Ważna jest także kwestia kapitalizacji odsetek, a więc częstotliwości, z jaką dopisywane są one do rachunku. Wpływ na oprocentowanie lokat ma także zjawisko inflacji. To w tym miejscu zazwyczaj zaczynają się kłopoty, polegające na mniejszym niż planowana przy zakładaniu lokaty zysku. Wybierając więc opcję najlepszą dla siebie należy mieć więc rozeznanie w tych wszystkich kwestiach.

Wybór

W przeważającej mierze ludzie zakładają lokaty w tych bankach, w których mają już założony rachunek. Znają bowiem system ich funkcjonowania i wiedzą, czego mogą się spodziewać ze strony tej instytucji. Jednakże w przypadku lokat warto zapoznać się z szerszą ofertą kilku banków, gdyż konkurencja może oferować dużo lepsze warunki. Oprocentowanie lokaty jest tutaj kluczową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę. Klient musi zdecydować się, czy chce wybrać opcję stałą, czy zmienną. Pierwszy wariant zazwyczaj jest narzucony lokatom długoterminowym. Klient od początku wie jak wygląda oprocentowanie lokaty, gdyż jego wartość jest niezmienna. To dobry pomysł dla osób, które nie lubią zbytniego ryzyka i wolą, aby ich finanse były pewne, nawet, jeżeli finalnie otrzymają mniej pieniędzy niż przy bardziej aktywnych inwestycjach. Lokata z oprocentowaniem zmiennym to najczęściej wybór krótkoterminowy. Stopa oprocentowania zmienia się w zależności od sytuacji rynkowej. Może to być zaletą, ale również wadą. Przy niekorzystnej sytuacji klient może bowiem stracić. Jednakże jeżeli wszystko pójdzie po jego myśli, wpływy mogą być imponujące. Oprocentowanie lokaty zależy także od samego jej typu. Lokaty nocne na przykład wymagają, aby na rachunku zgromadzony był określony zasób pieniędzy. Za dnia można go naruszyć, jednakże nocą lepiej tego nie robić, gdyż powoduje to straty. Im więcej środków, tym procenty z lokaty większe.

Podsumowanie

Chcąc mądrze ulokować pieniądze trzeba brać pod uwagę długość oraz oprocentowanie lokaty. W ten sposób można zagwarantować sobie znaczny zysk.

Podziel się