Pożyczka od ręki – czy warto ja brać

Dla wielu osób zaciąganie małych pożyczek na krótki termin to swego rodzaju uzależnienie. Niekoniecznie jest ono podyktowane prawdziwą potrzebą. Jeśli już, to na początku naszej przygody z pożyczkami tego typu. Wtedy przeważnie faktycznie jest taka pożyczka od ręki nam do czegoś potrzeba. Brana jest w nagłej sytuacji, więc dla takich ludzi, którzy decyzja się na tego typu pożyczkę, po prostu najbardziej liczy się jej łatwa dostępność. Nie jest ważne, że taka pożyczka od ręki w konsekwencji okazuje się nie opłacalna, bardzo droga. Ważne jest, że jest łatwo i szybko dostępna. Można spokojnie sobie taką pożyczkę zamówić przez Internet, nawet smsem – pieniądze będą szybko na koncie. Jednak trzeba się dobrze zastanawiać, czy nam się to aby na pewno opłaca. Jakie są konsekwencje brania tego typu pożyczek – przekonało się o tym wiele osób. Dlatego pożyczka od ręki powinna być faktycznie ostatecznością. Przeznaczanie jej na zakup czegoś, co może spokojnie poczekać – czyli jakiś rzeczy, bez której jeszcze przez kilka miesięcy możemy się spokojnie obejść – jest po prostu nieracjonalne. Trzeba się zastanowić, czy nam się to opłaca. W wielu przypadkach – nie. Taka pożyczka od ręki jest obarczona wysokim procentem. A że jest to przeważnie drobna suma, to trzeba ją szybko spłacić. Tymczasem odkładnie sobie drobnych sum przez kilka miesięcy byłoby dużo bardziej opłacalne. Wtedy nie tracilibyśmy dodatkowo pieniędzy na procenty, prowizje. To one sprawiają, że pożyczka od ręki zawsze jest bardzo droga. Poza tym warto sobie poczytać o różnych karach, procentach, które są dodatkowo naliczane za każdy dzień zwłoki. Jeśli ktoś się dobrze z tym regulaminem zapozna i mimo to zadecyduje, że pożyczka od ręki to jest dla niego dobre rozwiązanie – musi być naprawdę mocno zdesperowany.

Oczywiście tego typu naglące sytuacje się czasem zdarzają. Dlatego wtedy możliwość wzięcia tego typu zobowiązania jest bardzo ważna. To pomoże się ustrzec przed różnymi problemami. Dlatego tak istotne jest, by dobrze sobie przemyśleć, czy pożyczka od ręki w danym momencie nie byłaby dla nas dobrym pomysłem. Dzięki temu możemy liczyć na to, że nie będziemy mieć z tego powodu potężnych kłopotów. Warto też mieć świadomość tego, że systematyczne, comiesięczne odkładnie małych kwot na wszelki wypadek pozwoli się ustrzec przed poważnymi problemami.

Czasem jest tak, ze trzeba coś nagle kupić – np. z lodówką nie można się wstrzymywać tak długo, jak dajmy na to, z nowym telewizorem. Pożyczka na zakup lodówki więc jest tutaj już wyższą koniecznością, branie takiej pożyczki ma jakiś sens. Lecz nie w podejrzanej instytucji, tylko w sprawdzonej jednostce. natomiast jeśli ktoś ma kaprys wymienić stary telewizor na nowy – niech sobie dobrze przemyśli, czy faktycznie chce aż tyle za niego przepłacać. Dobre zastanowienie się nad tego typu kwestami na pewno jest koniecznością, dlatego nie ma co pochopnie podejmować takich ważnych, w wiążących decyzji, od których w dużej mierze może zależeć nasza przyszłość. Warto mieć to na względzie.

 

 

Podziel się