Skonsoliduj kredyty i płać jedną ratę – poradnik krok po kroku

american-963191_1280Jeżeli posiadasz kilka zobowiązań kredytowych czy ratalnych, a miesięczne raty stale uprzykrzają Ci życie, może pora pomyśleć o wyprostowaniu wszystkich kredytów i zamienieniu wszystkich zobowiązań w jedną umowę kredytową i jedną miesięczną ratę. Czasem tak bywa w życiu każdego człowieka, że popełnia się błędy, które potem trzeba właśnie w ten sposób naprawiać. Ale równie dobrze bywa też tak, że spłacanie kilku rat czy nawet kilkunastu różnych zobowiązań to nie jest żaden problem pod względem finansowym. Robi się jedynie problem pod względem porządku we własnych finansach. Nie ważne z jakiego powodu, nie ważne po co, nie ważne dlaczego. Jeśli liczba miesięcznych zobowiązań z jakichkolwiek powodów Ci przeszkadza to po prostu zamień je w jedno zobowiązanie. I wtedy można sobie ułatwić życie, a już na pewno uporządkować wszystko, co wiąże się z pilnowaniem terminów płatności rat, pożyczek czy spłat kart kredytowych.

Żeby skonsolidować wszystkie swoje zobowiązania to przede wszystkim trzeba je wszystkie uporządkować. Po pierwsze – musimy wiedzieć w jakich bankach płacimy raty, do kiedy je płacimy i ile mniej więcej kredytu do spłaty całości nam zostało. Kolejnym zadaniem będzie zdobycie kopii wszystkich umów kredytowych i ratalnych, które będziemy chcieli skonsolidować. Jest to konieczne, ponieważ kredyt konsolidacyjny można otrzymać, ale jedynie pod warunkiem spłacenia nim wszystkich umów kredytowych, które przedstawimy.

Jeśli już pokażemy w banku umowy, które będziemy konsolidować pozostaje nam udowodnić, że na spłacanie pożyczki konsolidacyjnej mamy odpowiednią zdolność. Trzeba się przede wszystkim liczyć z tym, że jedna miesięczna rata nie będzie mogła przekroczyć połowę naszych miesięcznych dochodów. Ale i tak każdy bank ustala zdolność kredytową klienta po swojemu. Inną kwestią jest jeszcze to czy do konsolidacji potrzebne będzie zabezpieczenie kredytu. Może się okazać, że suma kredytów pozostałych do spłaty przekroczy możliwości banku, jeśli chodzi o kwotę pożyczki bez zabezpieczenia. Ale to dotyczy się tylko i wyłącznie naprawdę dużych kwot. W zależności od banku bez zabezpieczenia można otrzymać na spokojnie do stu tysięcy złotych pożyczki a gdzie nie gdzie nawet więcej.

Jeśli już pokażecie bankowi swoje wszystkie zobowiązania a Wasza zdolność pozwoli przyznać Wam kredyt konsolidacyjny to możecie wziąć się za regulowanie zobowiązań we wszystkich wymienionych we wniosku kredytowym zobowiązań. Macie całe trzydzieści dni na dostarczenie bankowi dokumentów potwierdzających zamknięcie tych wszystkich pożyczek, które chcieliście skonsolidować. Musicie to zrobić pod rygorem wypowiedzenia umowy o kredyt konsolidacyjny, tak więc nawet nie będziemy pisać co się stanie, jeśli tego nie zrobicie.

Na koniec pamiętajcie o jednym. Kredyt konsolidacyjny zazwyczaj wiąże się z tym, że zamiast wielu rat zapłacicie jedną i nawet trochę niższą aniżeli wszystkie razem wzięte. Ale kryje się w tym drugie dno. Otóż suma tych wszystkich pożyczek, którą skonsolidujecie będzie o wiele niższa aniżeli wszystko to, co oddacie bankowi za tą jedną i jedyną pożyczkę konsolidacyjną. Wiadomo, że patrząc przez pryzmat miesiąca jest o wiele łatwiej. Dlatego, jeśli potrzebujecie pozbyć się wielu rat, nie wahajcie się i zamieńcie je w jedną.

Podziel się

Dodaj komentarz