Umowa pożyczki – jak zadbać o swoje prawa

Nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, że umowę przed podpisaniem trzeba dokładnie przeczytać. Ten problem występuje bardzo często. Tymczasem taka umowa pożyczki musi być dokładnie przeczytana. Inaczej można się wpędzić w poważne tarapaty. Dlatego konieczne jest dokładne przeczytanie wszystkich zapisów ze zrozumieniem. Należy też skonsultować się z osobą, która zna się na tego typu umowach. Nigdy nie należy samodzielnie podpisywać takiej umowy, trzeba ją wziąć do domu, przeczytać na spokojnie, skonsultować z rodziną, znajomymi, sąsiadką – kimkolwiek, kto może mieć coś mądrego na ten temat do powiedzenia.

Taka umowa pożyczki może zawierać niezrozumiałe zapisy – wtedy trzeba je dokładnie wyjaśnić przed podpisaniem i poprosić ewentualnie o to, by te sformułowania były jaśniej i precyzyjniej zapisane, bo potem mogą się pojawić problemy z interpretacją. Nie jest tak, że można od tak bez czytania taką umowę podpisać. Mimo że w mediach często słyszymy o takich przypadkach, wciąż jest wiele osób, które myślą, że umowa pożyczki zmieni ich życie na lepsze. Szybkie pożyczki, dostępne od ręki to nie jest dobry pomysł dla większości ludzi. Tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach można z nich skorzystać, choć dużo rozsądniejszym i trafniejszym rozwiązaniem wydaje się samodzielnie odłożenie tych drobnych sum. Taka umowa pożyczki jest przeważnie na małą kwotę, a w stosunku do tego raty, procenty – wydają się bardzo duże.

Dużo więc lepiej byłoby te pieniądze sobie po prostu stopniowo odkładać, przed planowanym zakupem, bo wyjdzie to taniej. Jeśli w danym momencie kogoś nie stać na daną rzecz, która powiedzmy kosztuje kilka tysięcy złotych, bo nie mógł sobie tych drobnych kwot przez kilka miesięcy odkładać – to raczej naprawdę trudno przypuszczać, że będzie on mógł spłacać raty. Tymczasem taka umowa pożyczki może zawierać zapisy o karach umownych, karnych odsetkach. Wtedy taka pożyczka staje się po prostu bardzo nieopłacalna, dlatego błędem jest zaciąganie jej. Mimo wszystko nadal wiele osób twierdzi, że umowa pożyczki jest dla nich jakimś rozwiązaniem.

Tymczasem taka niespłacona pożyczka, nawet na kilka tysięcy złotych, może urosnąć wkrótce do niespotykanych rozmiarów. Może się okazać, że to będzie początek końca – takiego pożyczkobiorcę czeka egzekucja komornicza, pozbawienie mieszkania – za taką drobną sumę. Dlatego każdorazowo umowa pożyczki musi być wnikliwie przeanalizowania. A i tak nie da się uniknąć pewnych pułapek czy błędów.

Ważne jest, by zawsze maksymalnie racjonalnie podejmować decyzję o tego typu zobowiązaniach. dzięki temu można naprawdę uniknąć wielu wpadek i problemów, które naprawdę są niepotrzebne i tylko dezorganizują nam życie. Jest to więc zbędne i nieodpowiednie postępowanie, dlatego warto się jest dokładnie nad tym zastanowić. Po prostu odkładanie drobnych nawet sum przez kilka miesięcy da o wiele lepszy i korzystniejszy efekt, niż branie pożyczki z parabanku lub banku na drobna kwotę. Dlatego warto to sobie dokładnie przemyśleć, by nie było potem takich problemów ze spłatą.

Podziel się