W jaki sposób poradzić sobie z rosnącym zadłużeniem?

Wiele osób żyje w dzisiejszych czasach na kredyt. Może dziwić to, że wcale nie muszą być to osoby źle sytuowane. Często ludzie, którzy wydają się być dość zamożni, w praktyce korzystają właśnie z pożyczonych pieniędzy. Najpierw pożyczają je na mieszkanie i samochód, a później rodzi się już lawina potrzeb i decydują się na zaciągnięcie kolejnych kredytów i pożyczek. Prawdziwą plagą są właśnie pożyczki krótkoterminowe, ponieważ takie można uzyskać właściwie bez posiadania zdolności kredytowej.

Wiele firm pożyczkowych w ogóle nie sprawdza zdolności kredytowej swoich klientów, ponieważ pożyczają im one niewielkie kwoty, rzędu kilku tysięcy. Jednocześnie, nie rozkładają one swoich pożyczek na wiele rat, a najczęściej wymagają od klienta spłaty całościowej po okresie nawet jednego miesiąca. Większość osób właśnie z powodu takich chwilówek popada w pętlę zadłużenia. Początkowo wydaje im się, że będą w stanie spłacić pożyczkę po miesiącu, ale wówczas pojawiają się kolejne niespodziewane wydatki, raty kredytów, opłaty za mieszkanie i okazuje się, że jest kłopot.

Największym błędem większości zadłużonych osób jest zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych w takiej sytuacji. Wiele osób próbuje właśnie w taki sposób się ratować. Zaciągają kolejne chwilówki na spłatę tych poprzednich. Często pożyczkodawcy wymagają bowiem dokonania opłaty za wydłużenie terminu spłaty pożyczki. taka opłata może wynosić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca, a wcale nie pomniejsza ona wysokości kapitału do spłaty. Dużo lepszym rozwiązaniem jest nawet spłata niewielkich kwot, ale nigdy nie tytułem wydłużenia terminu spłaty, a raczej samej spłaty. Wówczas kapitał i odsetki będą powoli malały.

Istnieje jeszcze jedno, polecane przez ekonomistów wyjście, które pomaga pozbyć się zadłużenia oraz zagrożenia zajęciami komorniczymi na koncie i na wynagrodzeniu. Aby tego uniknąć, wystarczy udać się do banku i spróbować skonsolidować zadłużenie. Oczywiście, jest to możliwe jedynie do pewnego czasu. Na kredytach i pożyczkach nie może być zbyt wielkiego opóźnienia w spłacie, ponieważ wówczas żaden bank nie pożyczy już swojemu dłużnikowi kolejnych pieniędzy. Najważniejsze, aby zachować po prostu zdolność kredytową. Kredyt konsolidacyjny umożliwia zaciągnięcie jednego większego zobowiązania na poczet spłaty kilku mniejszych. Dzięki temu, płaci się jedynie jedną ratę w miesiącu i jest ona niższa niż wszystkie dotychczasowe liczone razem. Dla każdego dłużnika jest to sytuacja komfortowa i pozwala ona na stopniową spłatę kredytu. Mniejsze pożyczki i zobowiązania zostają spłacone najczęściej jeszcze przez bank.

Coraz więcej firm pozabankowych oferuje również pożyczki na konsolidację długów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pożyczkodawcy nie oferują już tak wysokich kwot, jak banki. Można skonsolidować zadłużenie do około dwudziestu tysięcy złotych w ten sposób.

Co jest najważniejsze, kiedy zaczynają pojawiać się długi? Przede wszystkim, nie można uciekać od problemu. Nie warto wyłączać telefonu i nie reagować na wezwania do zapłaty. Może to bowiem spowodować jedynie przekazanie sprawy do sądu, a następnie do komornika. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest właśnie próba nawiązywania kontaktu. Wielokrotnie wierzyciele postawieni przed murem, godzą się na różnego rodzaju ustępstwa i pozwalają na zmianę terminu spłaty raty lub jej wysokości. Niektóre banki oferują klientom w takiej sytuacji tak zwane wakacje kredytowe. Nie ma wówczas konieczności przez kilka miesięcy opłacania raty kredytu i można nieco odsapnąć, a także pospłacać inne zobowiązania. Warto rozmawiać z wierzycielami, ponieważ im również bardzo zależy na tym, aby ich dłużnik spłacał zadłużenie, w miarę swoich możliwości. Wypowiedzenie umowy kredytu lub pożyczki jest dla nich ostatecznością, a dla każdego zadłużonego dużym kłopotem.

Podziel się

Dodaj komentarz